Muzyka

Universal Music Publishing Group nabyła cały katalog Boba Dylana

Published on

Przełomowa umowa obejmuje ponad 600 praw autorskich i 60 lat pracy artystycznej legendarnego muzyka. Bob Dylan za sprawą swojej niesamowitej twórczości został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za „stworzenie nowych środków poetyckiego wyrazu w wielkiej tradycji amerykańskiej piosenki”.

Firma Universal Music Publishing Group (UMPG), należąca do Universal Music Group, ogłosiła przejęcie całego katalogu utworów Boba Dylana: od legendarnego dziś „Blowin’ In The Wind” z 1962 aż po tegoroczne, epickie „Murder Most Foul”.
Prezes UMPG Jody Gerson powiedziała: – Reprezentowanie jednego z najlepszych songwriterów wszech czasów – którego wpływ na kulturę jest nieoceniony – to jednocześnie przywilej oraz olbrzymia odpowiedzialność. Cała ekipa UMPG czuje się zaszczycona, że zostaliśmy wydawniczym partnerem Boba Dylana. Szczególnie chciałabym podziękować Marcowi Cimino, którego pasja i upór okazały się kluczowe, by przeprowadzić tę umowę. Nie możemy doczekać się współpracy z Bobem. Wszyscy pracownicy UMPG dołożą wszelkich starań, by jego twórczość wciąż trafiała do kolejnych pokoleń i inspirowała fanów, artystów oraz kompozytorów z całego świata.

Sir Lucian Grainge, prezes Universal Music Group, wspomina: – Zaczynałem swoją karierę w publishingu, dlatego tym bardziej z wielką dumą witam Boba Dylana w rodzinie UMG. Nie jest tajemnicą, że sztuka komponowania jest kluczowa do tego, by powstała świetna muzyka. Wszyscy wiedzą również, że Bob jest jednym z najlepszych przedstawicieli tej sztuki. Inteligentne, poruszające, inspirujące, piękne, pełne ważnych przemyśleń, prowokujące – jego piosenki są ponadczasowe, bez względu na to, czy powstały pół wieku temu czy wczoraj. Bez cienia przesady stwierdzam, że bogata twórczość Dylana trafiła do serc miliardów słuchaczy z całego świata. Jestem przekonany, że w kolejnych dekadach – ba, wiekach! – muzyka i teksty Boba Dylana będą słuchane, grane i doceniane na całym świecie.

Utwory Boba Dylana były nagrywane ponad 6000 razy, przez artystów reprezentujących wszelakie kultury, kraje i gatunki muzyczne. Do jego najsłynniejszych utworów należą m.in. „Blowin’ In The Wind”, „The Times They Are a-Changin’”, „Like A Rolling Stone”, „Lay Lady Lay”, „Forever Young”, „Knockin’ On Heaven’s Door”, „Tangled Up In Blue”, „Gotta Serve Somebody”, „Make You Feel My Love” czy nagrodzone Oscarem „Things Have Changed”.

Bob Dylan jest jednym z najbardziej wpływowych i przełomowych przedstawicieli świata sztuki. Od czasu jego pierwszych kroków w muzyce, na folkowej scenie Greenwich Village w latach 60., Dylan sprzedał ponad 125 mln egzemplarzy płyt na całym świecie. Jego katalog liczy jedne z najważniejszych i najpopularniejszych utworów wszech czasów. Artysta potrafi zagrać nawet sto koncertów rocznie, a fani reagują na jego nowe utwory z takim samym entuzjazmem jak na klasyczne przeboje. W 2016 jako pierwszy songwriter w historii tego prestiżowego wyróżnienia, Bob Dylan otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za, cytując Szwedzką Akademię, „stworzenie nowych środków poetyckiego wyrazu w wielkiej tradycji amerykańskiej piosenki”.

Nie Przegap